Geranium

Lecznicze zioła i inne.

Moderatorzy: Redaktorzy, Wróżbici

Awatar użytkownika
Ona89
Administrator
Administrator
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 65 razy

Geranium

Postautor: Ona89 » 18 sie 2017, 8:54

Witajcie.
Jakiś czas temu dostałam od życzliwej starszej sąsiadki parę roślin w donicach.
Zacznę od Geranium.Wygląda ono u mnie tak :
Obrazek
Geranium pachnie bardzo orzeźwiająco ,cytrynowo a szczególnie wieczorem gdy zawieje lekki wiatr lub gdy go podlewam.
Geranium ma wiele zastosowań min w kuchni, kosmetyce.
Znalazłam przepis na nalewkę :Zalejcie kilka świeżych liści czystą wódką, odstawcie w ciemne i chłodne miejsce na 3 tygodnie. Co jakiś czas potrząsajcie słoikiem. Następnie przecedźcie.
Z tego co wyczytałam świetnie łączy się z aromatami cytrusowymi i różanymi. Komponuje się dobrze z werbeną cytrynową, bazylią cytrynową i miętą. Pasuje do drobiu , jagnięciny i cielęciny, w mniejszych ilościach dodawajcie je również do tłustych ryb. Możecie na przykład ugotować rybę w lekkim naparze z liści geranium, a potem lekko ją obsmażyć. Taki napar można też dodać do długo duszonych goleni jagnięcych. Z kwiatów zrobicie pesto, które jest znakomite do glazurowania łososia.
Jeszcze lepiej niż w wytrawnych daniach geranium sprawdza się w słodkich wypiekach i deserach.
Stosuje się go również do inhalacji ze względu na swój cytrynowy zapach.Przy zapaleniach górnych dróg oddechowych. Działa przeciwbakteryjnie.
Przy infekcjach skóry, zwłaszcza przy trądziku, egzemach, opryszczkach, łupieżu i rozstępach skóry. Reguluje także krążenie krwi i gospodarkę organizmu płynami i dlatego używa się go przy zaburzeniach krążenia, nadmiernym gromadzeniu płynów przed miesiączką oraz w przypadku cellulitisu :)
Podobno od niedawna wykorzystuje się również antydepresyjne działanie olejku geraniowego. Zmniejsza on wyraźnie napięcia nerwowe, łagodzi bóle neuralgiczne, stany lękowe i związane z nimi często zaburzenia seksualne. Pomocny jest także w leczeniu przykrych dolegliwości okresu menopauzy, m.in. nagłych uderzeń krwi do głowy i zbyt szybko zmieniających się w tym czasie stanów emocjonalnych.
Stosuje się go najczęściej w formie masażu, jako dodatku do kąpieli oraz inhalacji.
Dlatego powiem wam tak :) taka sąsiadka to skarb :)
Pozdrawiam Ona89
Obrazek

Wróć do „Zielarstwo”